Jak vybrat dalekohled pro děti

Máte ve svém okolí malého objevitele nebo nadšeného sportovního fanouška a rádi byste podpořili jeho zvídavost? Přibližte mu svět pomocí kvalitního dalekohledu. S kouzelným kukátkem bude každý den plný dobrodružství a nových zážitků. V dnešní době najdete na trhu dalekohledy určené přímo pro děti a nejedná se o žádné napodobeniny z hračkářství. Tvar, velikost, hmotnost i materiál jsou přizpůsobeny pro dětské ruce a nižší cena rozhodně neubírá na funkčnosti. Některé ze specializovaných e-shopů mají přímo kategorii zaměřenou na dětské dalekohledy, podobně jako u nás.

Typy dalekohledů

Při výběru dalekohledu je třeba zohlednit jak věk dítěte, tak účel jeho využití. Stejně jako ty pro dospělé můžeme i dalekohledy pro děti rozdělit na kategorii outdoorových neboli vhodných do přírody, mezi které patří dalekohledy binokulární a monokulární, a skupinu hvězdářských teleskopů.

 

Dětský binokulární dalekohled Levenhuk Labzz 6 | www.lupy-dalekohledy.cz

Levenhuk dětský dalekohled Labzz B6 - 10x

 

 

 Binokulární

Dalekohled určený pro pozorování oběma očima. Znát ho můžete také pod označením triedr. Jeho použití je (nejen) pro dítě přirozenější. Při zkoumání se zapojují obě mozkové hemisféry, což umocní celkový prožitek. Pozorovatel vnímá plasticitu obrazu (3D efekt) a lépe odhaduje vzdálenost objektu. Výhodou binokulárních dalekohledů je také širší zorné pole, tedy velikost prostoru, kterou je binokulár schopný zachytit. Na rozdíl od monokulárního typu má sice nižší úroveň přiblížení, ta ovšem vede k eliminování třesu přenášeného z rukou do obrazu. Pořídíte ho cca od 500 Kč.

 Monokulární

Monokulární dalekohled slouží k pozorování jedním okem. Na rozdíl od binokuláru je kompaktní, dobře skladný a některé typy se s přehledem vejdou do kapsy. Přestože je zážitek z pozorování menší než u binokulárů, díky jednoduchému ovládání ho zvládnou obsluhovat i děti okolo 3 let. V porovnání s triedry má vyšší úroveň přiblížení, ale o to více se při jeho používání projeví chvění rukou, které následně způsobí větší třes obrazu a zhoršené vidění jemných detailů. Minimalizovat tento problém můžete pomocí přídavného stativu, pokud to model monokuláru umožňuje. Na trhu ho zakoupíte od cca 400 Kč.

 

Levenhuk monokulár LabZZ MC2 - 10x25 | www.lupy-dalekohledy.cz

 

Levenhuk monokulár LabZZ MC2 - 10x25

Teleskopický

Pro menší i větší astronomy je jasnou volbou hvězdářský dalekohled, který najdete také pod označením astronomický teleskop. Dětský typ je zcela dostačující pro všechny začínající hvězdáře, kteří chtějí odhalit tajemná zákoutí hvězdné oblohy (u některých modelů lze sledovat i denní oblohu). Dalekohledy mají jednoduché ovládání a obecně se jedná o nejmenší a váhově nejlehčí teleskopy. Bývají většinou čočkové (nazývané refraktory), tvořené dvojvypuklou čočkou zachycující světlo a vybavené azimutální montáží, která zajišťuje možnost otáčet dalekohledem vodorovně i svisle. V případě, že si malý pozorovatel může dalekohled položit na stůl, lze zakoupit snadno přenositelný stolní teleskop Dobson. Vzhledem k tomu, že hvězdářské dalekohledy nejsou levnou záležitostí, vystačí si začátečník s modelem do 2–3 tisíc.

Dětský hvězdářský Teleskop Levenhuk LabZZ T1 na www.lupy-dalekohledy.cz

Dětský hvězdářský Teleskop Levenhuk LabZZ T1

 

Parametry a časté chyby při vybírání

Nejspíš už máte představu o tom, na jaký typ dalekohledu byste se při výběru chtěli zaměřit. Jak se ale vyznat ve všech uváděných parametrech, abyste při koupi nešlápli vedle? O dalekohledech kolují různé mylné informace, které jsou natolik zakořeněné, že při konečném rozhodování velmi často vedou ke špatné volbě. Jednou z nich je domněnka, že dva odlišné dalekohledy se stejnými optickými vlastnostmi (velikostí zvětšení a velikostí průměru objektivu) zobrazují totožný obraz. Kvalita obrazu se ale odvíjí od jiných faktorů, jako např. konstrukce optické soustavy, složení skla v čočkách, antireflexní vrstvy, která pomáhá k lepšímu průniku světla do optiky apod.

 Zvětšení

Podle uvedené hodnoty zvětšení zjistíte, kolikrát triedr nebo monokulární dalekohled přiblíží pozorovaný objekt. Např. zvětšení 10x znamená, že předmět ve vzdálenosti 150 m uvidíte jako na vzdálenost 15 m. Nejčastější chybou bývá ale přesvědčení, že čím větší přiblížení je možné nastavit, tím je výsledek lepší. Nejspíš budete překvapeni, že je to právě naopak. Jak už jsme uváděli u monokulárů, u vysokého zvětšení se mnohem více projevuje chvění rukou, které se přenáší do obrazu a způsobuje jeho nestabilitu a zhoršenou ostrost. Zároveň se při tak velkém přiblížení snižuje kontrast i barevné rozlišení, a navíc se zužuje zorné pole, takže pro dítě bude mnohem náročnější se při pozorování zorientovat. Pro děti, které nemají ještě tak pevnou ruku, postačí přiblížení 6x.

Ani u teleskopů se neřiďte jen mírou zvětšení. Jakmile v atmosféře nastanou velké teplotní výkyvy, je při vysokém přiblížení nemožné dobře obraz zaostřit. Dejte si také pozor na prodejce, kteří zaručují enormní přiblížení sledovaného objektu. Jde jen o reklamní tah. Dobře vyrobený teleskop by měl nabídnout maximální zvětšení ve výši dvojnásobku průměru svého objektivu.

Měnitelné zvětšení (ZOOM)

Další chybou, které se mnoho zákazníků dopouští, je nákup dalekohledu se zoomem jakožto univerzálního dalekohledu, který poslouží k přibližování na jakoukoliv vzdálenost. Opět se jedná o marketingový tah, který cílí na laiky. Modely s proměnlivým přiblížením mají mnohem menší zorný úhel a nižší světelnou propustnost, takže kvalita obrazu se rozhodně nemůže rovnat kvalitě u dalekohledů s fixním (pevným) zvětšením. Tyto typy by vaše dítě využilo maximálně na střední vzdálenosti a tím byste malého pozorovatele nejspíš příliš nepotěšili. Pokud stále uvažujete o zoomu, potom jedině u hvězdářských teleskopů, které představují výjimku. I v tomto případě ale volte nižší rozsah zoomu (nejlépe do 40x–50x), abyste zachovali dobrou kvalitu obrazu.

Průměr objektivu

Jedná se o průměr přední čočky uváděný v milimetrech. Společně s výše uvedeným zvětšením ovlivňuje světelnost dalekohledu, tedy schopnost optické soustavy propustit určité množství světelných paprsků. Při nákupu dalekohledu je vždy potřeba zohlednit obě tyto základní optické vlastnosti, jelikož se od nich odvíjí jeho použitelnost ve zhoršených světelných podmínkách. Pokud budete vybírat ze dvou modelů se stejným průměrem objektivu, ale odlišnou mírou zvětšení, je důležité vědět, že u většího přiblížení sice budou pozorované objekty větší, ale obraz nebude tak jasný jako u typu s menším přiblížením. Z toho vyplývá, že čím vyšší je zvětšení, tím menší je světelnost a naopak. V případě, že budou mít dalekohledy stejnou hodnotu přiblížení, vyšší světelnost bude nabízet typ s větším průměrem objektivu. Mějte také na paměti, že velikost objektivu ovlivňuje i celkovou váhu dalekohledu.

U teleskopů volte průměr objektivu alespoň 50–60 mm. S takovým hvězdářským dalekohledem jsou už vidět Saturnovy prstence, největší Jupiterovy měsíce i krátery na Měsíci.

Zorné pole

Jak už jsme zmínili výše, jedná se o šíři prostoru, kterou je optický přístroj schopný zobrazit pro vzdálenost 1 km. Zpravidla je udávaný v metrech, ale hodnota sama o sobě nevypovídá o tom, zda je zorné pole malé, střední nebo velké. Je nutné ho posuzovat v souvislosti s dalšími faktory. S rostoucím přiblížením se zorné pole zužuje a také velká světelnost je pro jeho velikost nepříznivá. Naopak čím vyšší je poměr průměru objektivu ke zvětšení, tím je zpravidla i větší zorné pole. To stejné platí i u průměru okulárů (soustavy čoček).

U teleskopů snižuje velikost zorného pole větší ohnisková vzdálenost objektivu, která slouží k výpočtu přiblížení jako podíl ohniskové délky objektivu v milimetrech a ohniskové délky okuláru.

Optické sklo

Levnější dalekohledy většinou nabízejí bórové neboli borokřemičité sklo BK-7. Pro denní pozorování je plně dostačující, přestože jas obrazu může být v okrajích zorného pole méně ostrý a kontrastní. Na druhou stranu za slunečného počasí je tento nedostatek nepatrný.

U dražších dalekohledů se často používá velmi kvalitní optické sklo BaK4 neboli baryové korunové sklo, které nemá na rozdíl od BK-7 zhoršený obraz v okrajích. Obraz je čirý, ostrý, jasný a kontrastní v celém zorném poli. Při použití antireflexní úpravy optiky, která zajišťuje větší průnik světla čočkou, poskytuje i lepší viditelnost za zhoršeného světla.

 

Tipy aneb jaký dalekohled pro dítě

Jakékoliv dalekohledy, nejen ty pro děti, doporučujeme kupovat u specializovaného prodejce, který u jednotlivých modelů uvádí relevantní informace, za účelem prodeje neslibuje nemožné a v případě potřeby vám pomůže s výběrem.

V nabídce našeho e-shopu najdete dalekohledy od renomovaných výrobců jako Levenhuk, Carson Optical USA, Bresser – National Geographic nebo Digiphot.

Nejlevnější dalekohledy pro nejmenší

Pro malé průzkumníky do 6 let bude ideální buď binokulární dalekohled Digiphot 4x30 mm CB-430, nebo Levenhuk LabZZ B2 6x21 mm. Oba typy spadají do podobné cenové kategorie, okolo 500–600 Kč, a nabízejí zcela dostačující míru přiblížení (konkrétně 4x a 6x). Jelikož malé děti ještě neudrží dalekohled pevně v rukou, minimalizuje se nízkým přiblížením riziko rozmazaného obrazu. I přesto, že se jedná o dalekohledy pro nejmenší, jsou vybaveny velmi kvalitním optickým sklem BaK4, které obrazu zajišťuje ostrost a jas, a několikanásobnými antireflexními vrstvami, díky nimž se dá binokulár využít i za horšího světla. Dalekohledy jsou odolné a zároveň lehké, takže se dají bez problémů nosit na krku. Děti jistě zaujme také jejich barevné provedení, které je pro ně často tím nejdůležitějším faktorem.

V případě, že pořizujete dalekohled pro zapáleného táborníka, můžete mu zakoupit rovnou celý set v nenápadné zelené barvě, díky níž dokonale splyne s divokou přírodou. Sada kromě dalekohledu Carson Optical HU-401 5x30mm obsahuje také kompas, baterku a píšťalku.

Dalekohledy do 1 000 Kč pro starší děti

Pokud sháníte dalekohled pro starší pozorovatele, kteří už sice mají v rukou větší jistotu, ale s tímto koníčkem teprve začínají, zvolte některý z modelů do 1 000 Kč, jako např. binokulár Bresser – National Geographic 10x25 mm, Levenhuk LabZZ B6 10x25 mm nebo monokulár Levenhuk LabZZ MC2 10x25 mm. Opět se jedná o lehké, odolné a velmi skladné typy vhodné na občasné pozorování přírody a vzdálených objektů. Monokulár LabZZ MC2 je odolný i proti prachu a vlhkosti (není ovšem vodotěsný). Nevýhodou u těchto dalekohledů od firmy Levenhuk je o něco méně kvalitní optické sklo BK-7. Jejich použití je tedy podmíněno dobrými světelnými podmínkami. Model od značky Bresser sice tento typ skla využívá také, ale vyvažuje ho použitím antireflexních vrstev. Navíc je možné na pravém okuláru nastavit dioptrickou korekci v případě, že má dítě slabší zrak. Vizuálně se přibližuje dospělejším a profesionálnějším triedrům.

Modely od 1500 Kč

Ve skupině dražších binokulárních dalekohledů můžete vybírat mezi Carson Scout JD-822 a Bresser – National Geographic 10x50 mm. Triedr značky Carson Optical má větší zorné pole a navzdory malým rozměrům a hmotnosti nabízí vysokou optickou kvalitu. Model od firmy Bresser je stavěný na dlouhodobé a podrobnější pozorování v terénu a disponuje závitem pro uchycení do stativu. Není ovšem vhodný do oblastí s velmi vysokou vlhkostí a teplot překračujících −10 °C a 40 °C. Oba dalekohledy mají dioptrickou korekci a skla BK-7 s antireflexní vrstvou pro lepší propustnost světla.

Dalekohled Carson JD-822 vhodný pro děti | www.lupy-dalekohledy.cz

Teleskopy pro začátečníky

V naší nabídce najdete i cenově dostupné hvězdářské dalekohledy přímo dělané pro děti, které se s astronomií teprve seznamují. Všechny jsou čočkové (refraktory) a disponují azimutální montáží, která umožní otáčení dalekohledem vodorovně i svisle a snadné ovládání i bez pomoci dospělého. Vesmírné bádání můžete podpořit publikací od značky Levenhuk, ve které malý průzkumník najde odpovědi na spoustu otázek ohledně pozorování planet i celého záhadného vesmíru a dozví se i informace o vzniku a fungování astronomických dalekohledů. Značka Levenhuk vytvořila také sadu pro nadšeného vědce, která kromě teleskopu obsahuje binokulární dalekohled a mikroskop. Podobnou sadu, akorát bez triedru, má i výrobce Bresser – National Geographic. Od něj můžete svému malému hvězdáři pořídit také domácí planetárium, díky kterému získá dokonalý přehled o hvězdách a souhvězdích na nočním nebi.

 Astroplanetarium Bresser pro děti | www.lupy-dalekohledy.cz

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek   ( Fotky můžete vložit po odeslání příspěvku. )
opiště kód
antispam
     Více informací